Zelený zákal – glaukom

Je onemocnění, při kterém dochází vlivem zvýšeného tlaku v oku k postupnému poškozování vláken zrakového nervu, což může v konečné fázi onemocnění vést k trvalé, nezvratné ztrátě zraku. Horní hranice maximální hodnoty nitroočního tlaku je 22 torr. Nicméně k poškození zrakového nervu, může individuálně docházet i při nižších hodnotách. A naopak u některých lidí nedojde ani při vyšším tlaku k poškození nervových vláken. Každé oko reaguje různě na různé hodnoty nitoočního tlaku. Glaukom je tedy spíše charakterizován jako taková hodnota nitroočního tlaku, při které dochází k poškození vláken zrakového nervu. Onemocnění významně souvisí s cévní výživou očního nervu. Proto jsou více ohroženi lidé s cukrovkou, vysokým krevním tlakem, migrénami a starší lidé.

Jak poznám zelený zákal?

Pokud jsou hodnoty nitroočního tlaku extrémní, mohou se dostavovat poruchy vidění, bolesti oka, bolesti hlavy, pocity na zvracení. Většinou však onemocnění probíhá plíživě, v řádu let a k vlastnímu vjemu poruchy vidění dochází až v konečných stadiích. Glaukom patří ve vyspělých zemích mezi nejčastější příčiny slepoty u lidí nad 40 let. Tímto nemocněním trpí přibližně 1 z 50 dospělých. Pokud je však glaukom včas rozpoznán a léčen, lze postižení zraku zabránit. Je potřebné si uvědomit, že oční lékařství dokáže glaukom pouze zastavit či výrazně zpomalit. Léčba však již nedokáže vrátit vzniklé změny. Proto je nutné včasné odhalení a léčba tohoto onemocnění.

Jak se léčí zelený zákal?

U většiny pacientů se zelený zákal léčí očními kapkami nebo kombinací očních kapek, které se vkapávají 1 - 2 x denně do nemocného oka.

V případě nedostatečného účinku kapek, lze u některých typů glaukomu využít zákrok laserem nebo provést některou z modifikací filtračních operací.

Jak již bylo uvedeno, lokální léčba kapkami, ani operativní léčba nevede ke zlepšení zraku. Cílem je normalizovat nitrooční tlak tak, aby již dále nepoškozoval oční nerv a onemocnění se stabilizovalo na stávající úrovni. Poškozená vlákna očního nervu již nelze nahradit.

Chci se objednat

Ordinační hodiny

Pondělí 9:00 – 16:00
Úterý: 7:00 – 12:00
Středa: 7:00 – 14:00
Čtvrtek: 7:00 – 16:00
Pátek: 7:00 – 14:00
Sobota: zavřeno
Neděle: zavřeno

Otevírací doba oční optiky

Pondělí 8:30 – 17:00
Úterý: 7:30 – 17:00
Středa: 7:30 – 17:00
Čtvrtek: 7:30 – 17:00
Pátek: 7:30 – 16:00
Sobota: zavřeno
Neděle: zavřeno