Věkem podmíněná makulární degenerace - VPMD

Jde o onemocnění centrální části sítnice - žluté skvrny, která zprostředkovává ostré vidění. VPMD je chronické degenerativní onemocnění a ve vyspělých zemích je jednou z hlavních příčin ztráty zraku v populaci starší padesáti let. Existuje i rodinná - genetická náchylnost k této nemoci. Rozlišujeme dvě základní formy makulární degenerace, suchou (cca 85%)a vlhkou formu (cca 15%). Při suché formě dochází k degeneraci a úbytku nervových buněk sítnice. U vlhké formy rostou pod sítnicí nové krevní cévy a dochází k úniku krve a tekutin v důsledku čehož odumírají sítnicové nervové buňky. Následky poškození zraku v důsledku VPMD jsou většinou nezvratné. Současná medicína nezná účinný lék na toto onemocnění. Nicméně při časném zjištění onemocnění lze jeho průběh zpomalit a uchovat tak upotřebitelné centrální vidění. VPMD nevede k úplné slepotě, ale může způsobit úplnou ztrátu centrálního vidění – těžkou slabozrakost. Lidé postižení závažnou formou makulární degenerace čelí výrazným komplikacím při vykonávání každodenních činností a výrazně se tím snižuje kvalita života. V pokročilých stadiích nemoc znemožňuje čtení, výrazně omezuje orientaci v neznámém prostředí, bývá příčinou pádů, zlomenin a v konečném, důsledku i depresí.

Jak poznám VPMD

V počátečních stadiích onemocnění člověk většinou nevnímá žádné poruchy vidění. Později nastupuje pocit lehce neostrého obrazu, který se v průběhu let stále prohlubuje. V centru vidění se objevují rozmazané, později šedavé, postupně splývající okrsky, které v konečných stadiích vedou ke ztrátě schopnosti vidět v samotném centru zorného pole.

Prevence a léčba VPMD

100% účinná léčba neexistuje. Jelikož jde o onemocnění multifaktoriální, je především nutné dodržovat zdravý životní styl, důsledně chránit zrak před UV (slunečním) zářením, a to již od útlého věku, nekouřit, vyvarovat se obezity, důsledně léčit vysoký krevní tlak. Důležitý je dostatečný příjem ovoce a zeleniny. U suché formy VPMD je krom zdravého životního stylu důležitý příjem karotenoidů (luteinu a zeaxantinu) vitamínů a minerálů, a to většinou ve formě potravinových doplňků. U vlhké formy VPMD a v indikovaných případech je možné na specializovaných pracovištích využít k léčbě preparátů, které se injekčně aplikují přímo do oka. Tento postup může výrazně pozastavit průběh nemoci a vést i ke zlepšení vidění. Vzhledem k charakteru onemocnění je velmi důležitá včasná diagnóza, aby bylo možno v co největší míře zpomalit průběh či zabránit dalšímu zhoršování projevů VPMD.

Chci se objednat

Ordinační hodiny

Pondělí 9:00 – 16:00
Úterý: 7:00 – 12:00
Středa: 7:00 – 14:00
Čtvrtek: 7:00 – 16:00
Pátek: 7:00 – 14:00
Sobota: zavřeno
Neděle: zavřeno

Otevírací doba oční optiky

Pondělí 8:30 – 17:00
Úterý: 7:30 – 17:00
Středa: 7:30 – 17:00
Čtvrtek: 7:30 – 17:00
Pátek: 7:30 – 16:00
Sobota: zavřeno
Neděle: zavřeno