Šedý zákal – katarakta

Šedý zákal je onemocnění oční čočky. Dochází při něm k postupnému zkalení vrstev čočky. Určitý stupeň zkalení je prokazatelný již u 50% lidí nad 65 let věku a 70% nad 75 let.

Příčina vzniku šedého zákalu v průběhu stárnutí organismu má mnoho faktorů a její vznik není dodnes zcela přesně objasněn. Šedý zákal může vzniknout také jako následek při užívání některých léků, vlivem ionizujícího, infračerveného (tepelného) nebo ultrafialového záření. Další možnou příčinou vzniku je mechanické poškození, tedy úraz oka nebo poškození elektrickým proudem. Šedý zákal může být také způsoben v průběhu nemocí, které souvisí s poruchou látkové výměny, z nichž nejznámější je diabetes mellitus – cukrovka, systémových onemocnění,aj. Setkáváme se i s různými formami vrozené katarakty.

Jak poznám šedý zákal

Šedý zákal začíná člověk vnímat jako neostré vidění, často jeho příznaky pacienti popisují jako pocit „špinavých brýlí“. Může se objevovat pocit rozostřeného, oslňujícího obrazu při pohledu na intenzivní světelné zdroje. V počátečních stadiích onemocnění může být paradoxně přítomno zlepšení vidění do blízka – u nukleárního zákalu čočky.

Léčba šedého zákalu

V současnosti je léčba šedého zákalu pouze chirurgická. Léčba kapkami nebo celkově užívanými preparáty se dosud neprokázala být účinná. Taková léčba nedokáže onemocnění výrazně zpomalit, ani vyléčit.

V naprosté většině případů, pokud není komplikován jiným onemocněním oka, či celkovým onemocněním, jde o zákrok prováděný ambulantně, pouze v místním znecitlivění. Obvyklá doba trvání zákroku je 10 - 20min. Ke zlepšení zraku dochází prakticky okamžitě. Stabilní úroveň vidění je za 2 - 3 měsíce po zákroku. V této době se také předepisuje, pokud je potřeba, nová brýlová korekce.

Chci se objednat

Ordinační hodiny

Pondělí 9:00 – 16:00
Úterý: 7:00 – 12:00
Středa: 7:00 – 14:00
Čtvrtek: 7:00 – 16:00
Pátek: 7:00 – 14:00
Sobota: zavřeno
Neděle: zavřeno

Otevírací doba oční optiky

Pondělí 8:30 – 17:00
Úterý: 7:30 – 17:00
Středa: 7:30 – 17:00
Čtvrtek: 7:30 – 17:00
Pátek: 7:30 – 16:00
Sobota: zavřeno
Neděle: zavřeno